Czy woda gazowana jest dla ciebie zła?

Czy woda gazowana jest dla ciebie zła?

7 maja 2021 Wyłączono przez admin

Nie jest tajemnicą, że picie słodkich napojów gazowanych nie jest dla ciebie dobre, ale jeśli chodzi o wodę gazowaną, granica wydaje się mniej wyraźna. Często używana jako alternatywa dla zwykłej wody lub zamiast bardziej kalorycznego napoju bezalkoholowego, woda gazowana to po prostu woda, do której pod ciśnieniem dodano dwutlenek węgla.

Jednak z biegiem lat pojawiły się obawy, czy woda gazowana może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Od erozji zębów po niestrawność, czy jest jakaś prawda w tych plotkach? Czy woda gazowana jest dla ciebie zła?

Czy woda gazowana szkodzi twoim zębom?

Odpowiedź na to w skrócie brzmi: tak, jeśli jest spożywana regularnie w dużych ilościach. Woda gazowana jest gazowana, co oznacza, że ​​jest łagodnym kwasem bez kalorii (pH 5-6), a nadmierne ilości przez długi czas mogą prowadzić do szkliwa zębów erozja

Chociaż od czasu do czasu szklanka wody gazowanej nie wyrządzi tak dużych szkód, jak słodki napój gazowany, nigdy nie powinna być twoim domyślnym napojem ani zamiennikiem zwykłej wody. Johnson zaleca picie przez słomkę, aby zmniejszyć ilość kwasu, na który narażone są zęby, a jeśli szczególnie martwisz się o zdrowie zębów, zasięgnij porady dentysty.

Ogólnie rzecz biorąc, chociaż picie wody gazowanej wcale nie jest tak szkodliwe dla zębów, jak słodkie napoje gazowane, ważne jest, aby spożywać ją z umiarem, aby zapobiec długotrwałemu uszkodzeniu zębów.

Czy picie wody gazowanej wpływa na trawienie?

Uważa się, że picie wody gazowanej wspomaga trawienie na wiele sposobów, od promowania uczucia pełności po łagodzenie zaparć. Zostało to poparte wieloma badaniami, z jednym konkretnym badaniem analizującym wpływ picia wody niegazowanej lub gazowanej na trawienie w okresie dwóch tygodni.

W tym badaniu małej grupie testowej 21 osób, które cierpiały na niestrawność i zaparcia, podawano wodę z kranu lub niegazowaną jako dodatek do regularnej diety. Pod koniec badania z podwójnie ślepą próbą osoby w grupie wody gazowanej zgłaszały mniej zaparć, uczucie sytości po niewielkiej ilości jedzenia i znaczną poprawę objawów niestrawności, podczas gdy osoby, którym podawano wodę z kranu, nie zgłaszały złagodzenia objawów. Podobnie inne badania dotyczące wpływu wody gazowanej na niestrawność przyniosły podobne wyniki.

Na podstawie tych ustaleń wydaje się, że picie wody gazowanej może rzeczywiście mieć pozytywny wpływ na zdrowie układu pokarmowego, od pomocy w łagodzeniu objawów niestrawności po zaparcia.

Czy woda gazowana jest bardziej czy mniej nawilżająca niż zwykła woda?

W amerykańskim badaniu porównującym potencjał nawodnienia różnych napojów (w tym herbaty, coli, mleka, wody gazowanej i innych) naukowcy odkryli, że woda gazowana jest równie nawilżająca jak woda niegazowana.

Czy picie wody gazowanej jest szkodliwe dla zdrowia kości?

Chociaż często uważa się, że woda gazowana ma negatywny wpływ na zdrowie kości ze względu na swoją kwasowość, mówi: gazowanie nie wydaje się być przyczyną gorszego stanu kości. Zamiast tego naukowcy stawiają hipotezę, że napoje o niskiej zawartości wapnia, takie jak cola, są spożywane częściej niż alternatywy o wyższej zawartości wapnia, takie jak mleko

W rezultacie występuje mniejsze ogólne spożycie wapnia, a co za tym idzie niższa gęstość mineralna kości. Dodatkowo poziom witaminy D (które jest integralną częścią wchłaniania wapnia) spadł w ostatnich latach, przy czym uważa się, że przyczyniło się to również do złego ogólnego stanu kości.

Czy woda gazowana jest dla ciebie szkodliwa?

Ogólnie rzecz biorąc, niewiele jest dowodów na to, że picie wody gazowanej ma szkodliwy wpływ na zdrowie. W rzeczywistości, w przeciwieństwie do negatywnego wpływu, w wielu badaniach znaleziono dowody sugerujące, że woda gazowana może pomóc złagodzić objawy niestrawności i zaparć.

Niemniej jednak, aby uniknąć długotrwałego uszkodzenia zębów, woda gazowana powinna być zawsze spożywana z umiarem, a nigdy jako stały substytut zwykłej wody. Jeśli więc od czasu do czasu masz ochotę na zmianę ze zwykłej wody, śmiało i jeśli szczególnie martwisz się o zdrowie zębów, wybierz słomkę do musu.